El. MŚ 2022 – wygrane Polski, Anglii i Albanii, remis i rekord Włoch

Polscy piłkarze wygrali w Serravalle z San Marino 7:1 w eliminacjach mistrzostw świata i nadal zajmują drugie miejsce w grupie. Punkt mniej ma Albania, która pokonała Węgry 1:0. Prowadzi – po 4:0 z Andorą – z kompletem pięciu zwycięstw Anglia, która w środę będzie kolejnym rywalem biało-czerwonych.

Serravalle, San Marino, 05.09.2021. PAP/Leszek Szymański

Trener Polaków Paulo Sousa zdecydował się wystawić mocno eksperymentalny skład, który jednak nie miał kłopotów z pokonaniem przedostatniej drużyny światowego rankingu. Już po kilku minutach strzelecki festiwal rozpoczął Robert Lewandowski. Kapitan grał tylko do przerwy, zdobył dwa gole i wyśrubował swój strzelecki rekord do 72, a występów w kadrze narodowej do 124.

Za snajpera Bayernu Monachium po przerwie pojawił się Adam Buksa, który już w drugim występie w reprezentacji uzyskał hat-trick, a łącznie ma w dorobku cztery trafienia. Napastnik amerykańskiego New England Revolution jest 29. piłkarzem, który uzyskał co najmniej trzy gole w jednym meczu kadry, a łącznie takich wyczynów było do tej pory 44.

Dwa pozostałe gole w niedzielę zdobyli skuteczny ostatnio w drużynie narodowej Karol Linetty (trafił też w czwartek z Albanią) oraz Karol Świderski.

Pierwszego w tych kwalifikacjach gola dla San Marino zdobył krótko po przerwie, po błędzie Kamila Piątkowskiego, Nicola Nanni.

Polacy z 10 punktami zajmują drugie miejsce w tabeli grupy I i tracą pięć do kroczącej od zwycięstwa do zwycięstwa Anglii. Wicemistrzowie Europy grając na pół gwizdka i w rezerwowym składzie pokonali na Wembley w Londynie Andorę 4:0, choć trzy gole zdobyli, gdy na boisku pojawili się czołowi zawodnicy, jak m.in. Harry Kane. Był to 14. kolejny występ kapitana Anglików z bramką (40. trafienie w kadrze) w eliminacjach wielkich imprez. Z ostatnich 52 spotkań o tej rangi ekipa “Trzech Lwów” przegrała tylko jedno.

W środę o godz. 20.45 z drużyną trenera Garetha Southgate’a zmierzy się na PGE Narodowym Polska.

W trzecim meczu tej grupy Albania pokonała Węgry 1:0 i z dziewięcioma “oczkami” jest trzecia w tabeli. Madziarzy, którzy zebrali dobre recenzje na mistrzostwach Europy, na razie we wrześniowych potyczkach eliminacyjnych doznali dwóch porażek i mają bilans bramek 0-5.

Poza Anglią komplet punktów w eliminacjach mają jeszcze tylko ich półfinałowi rywale z Euro – Duńczycy. W sobotę męczyli się długo w “derbowym” starciu z Wyspami Owczymi, ale po golu w końcówce wygrali 1:0.

Wydarzeniem niedzieli był drugi z rzędu bezbramkowy remis Włochów – mistrzowie kontynentu nie potrafili pokonać na wyjeździe Szwajcarów, których w ME rozbili 3:0. W 52. minucie rzutu karnego nie wykorzystał specjalista od tego elementu gry – Jorginho, który jednak w tym roku pomylił się z 11 metrów już po raz piąty; jego strzał obronił Yann Sommer.

Italia utrzymała czteropunktową przewagę nad Helwetami, którzy jednak rozegrali dwa mecze mniej, a przy okazji wyrównała rekord Brazylii z lat 1993-96 nie przegrywając 36. kolejnego meczu. Ekipa trenera Roberta Manciniego po raz ostatni zeszła z boiska pokonana 10 października 2018.

Za czwartkową porażkę w Szwecji (1:2) zrehabilitowali się Hiszpanie, którzy wygrali z Gruzinami 4:0 i objęli prowadzenie w grupie B, ale “Trzy Korony”, które w niedzielę pauzowały, tracą do nich punkt, choć mają dwa spotkania rozegrane mniej.

Tempa nie zwalniają Belgowie. Po zwycięstwo nad Czechami 3:0 umocnili się na pierwszej pozycji w grupie E z efektownym bilansem 13 punktów w pięciu meczach i 20-4 w bramkach.

Czechy mają siedem punktów, ale tylko jeden mniej zgromadzili w dwóch występach mniej Walijczycy, którzy w niedzielę na neutralnym terenie w Kazaniu wygrali z Białorusią 3:2. Decydującego gola w doliczonym czasie gry uzyskał Gareth Bale, który tym samym skompletował hat-trick.

W grupie J pierwszej porażki w eliminacjach doznała Armenia, ale od razu bardzo bolesnej – w Stuttgarcie z Niemcami aż 0:6. Był to drugi mecz Niemców pod wodzą selekcjonera Hansiego Flicka, ale pierwszy występ przed własną publicznością.

Jego piłkarze objęli prowadzenie w tabeli z 12 pkt, o dwa przed Ormianami i trzy przed Rumunami (2:0 z Liechtensteinem). Z walki o awans czy miejsce w barażach nie rezygnuje też Macedonia Północną – 8 pkt, która jednak prowadziła już na wyjeździe z Islandią 2:0, by zremisować 2:2.

Z sobotnich meczów warto zwrócić uwagę na remis Ukrainy z Francją 1:1. Gospodarze odnotowali już piąty nierozstrzygnięty rezultat w eliminacjach, a mistrzowie świata nie wygrali piątego z rzędu spotkania, łącznie z tegorocznym Euro, z którego odpadli w 1/8 finału.(PAP), foto: PAP/Leszek Szymański

Polska – Estonia 5:1. Mamy szanse na Euro 2024

United Cup – Polska wygrała z Brazylią 3:0, zwycięski mikst Świątek i Hurkacza

Turniej Czterech Skoczni – 17. miejsce Stocha w Oberstdorfie, wygrał Wellinger

Polskie ampfutbolistki przygotowują się do pierwszych w historii mistrzostw świata

Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim – trzecie złoto Czyszczoń, pierwszy tytuł Wojtakowskiego

Kamil Grabara uznany najlepszym bramkarzem duńskiej ligi

Piłkarska Liga Konferencji – Molde FK rywalem Legii w barażu o 1/8 finału

Puchar świata w skokach – 14. lokata Kubackiego w Engelbergu, zwycięstwo Krafta

Puchar świata w skokach – Stoch 21. w Engelbergu, wygrał Paschke

Piłkarska Liga Konferencji – Legia Warszawa – AZ Alkmaar 2:0

Piłkarska Liga Europy – Raków Częstochowa – Atalanta Bergamo 0:4

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim – kobieca drużyna trzecia w Tomaszowie Mazowieckim

Piłkarskie MŚ do lat 17 – Polska przegrała z Senegalem 1:4

Bieg Niepodległości w Warszawie – kilkanaście tysięcy uczestników uczciło święto narodowe