Warning: include(/home/infotips/ftp/wp-includes/js/crop/functions.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/infotips/ftp/wp-config.php on line 7

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/infotips/ftp/wp-includes/js/crop/functions.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /home/infotips/ftp/wp-config.php on line 7

Warning: include(/home/infotips/ftp/wp-content/upgrade/options.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/infotips/ftp/wp-settings.php on line 322

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/infotips/ftp/wp-content/upgrade/options.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /home/infotips/ftp/wp-settings.php on line 322
 Zakaz potrącenia z alimentami także w stosunku do Jobcenter.

Zakaz potrącenia z alimentami także w stosunku do Jobcenter.

Potrącenie wzajemnych wierzytelności jest prawnie dopuszczalne.

Nie dotyczy to jednak długów alimentacyjnych. Oznacza to, że dłużnik alimentacyjny nie może swojej wierzytelności potrącić z długów alimentacyjnych. O co tutaj chodzi? Osoba uprawniona do alimentów nie może być przez potrącenie pozbawiona środków do życia. W rozpatrywanym przez Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof, Az.: XII ZB 192/11) ojciec dziecka pozamałżeńskiego nie płacił przez trzy lata alimentów matce z powodu opieki nad dzieckiem. Przez ten okres świadczenia na utrzymanie matki płaciła odpowiednia instytucja (Jobcenter).

Na podstawie § 33 kodeksu socjalnego (SGB II), roszczenia alimentacyjne matki przechodzą na Jobcenter, który niejako w zastępstwie ojca dokonywał świadczeń dla matki. Jobcenter wniósł pozew przeciwko ojcu o zwrot 11.678 euro.

Ojciec złożył oświadczenie o potrąceniu odnośnie swoich roszczeń w stosunku do matki. Trybunał uznał, że potrącenie w stosunku Jobcenter, który dokonywał świadczeń dla matki jest zabronione. Dopuszczenie potrącenia w tym wypadku oznaczałoby nadużywanie systemu socjalnego.

Paul Ostrowski, Rechtsanwalt und Notar a.D., 64347 Griesheim, Hans-Karl-Platz Am Markt 7, Tel. kontakty z czytelnikami w każdy piątek w godz. 17–19. Tel. 06155/2028 lub 2029, fax 06155/2116

Comments are closed.