
W redłowskim szpitalu z sukcesem usunięto guz z przestrzeni przygardłowej u 48-letniego pacjenta – zabieg wykonano przy użyciu robota chirurgicznego.
Lekarze ze Szpitali Pomorskich poinformowali, że rezonans magnetyczny wykazał u pacjenta obecność dużej zmiany torbielowatej po lewej stronie przestrzeni przygardłowej. Torbiel miała rozmiary 54 × 42 × 38 mm, zawierała jednolity płyn, miała pogrubiałą i postrzępioną ścianę wewnętrzną oraz gładką powierzchnię zewnętrzną. Zmiana powodowała ucisk i przemieszczenie okolicznych tkanek. Wstępna diagnostyka – biopsja cienkoigłowa – sugerowała torbiel boczną szyi.
Operację przeprowadzono drogą przezustną. Po nacięciu przedniego łuku podniebiennego po stronie lewej, zespół chirurgiczny odsłonił torbiel, którą następnie precyzyjnie oddzielono od przylegających struktur i usunięto w całości. Ranę zamknięto szwami w obrębie jamy ustnej. Zabieg przeprowadził dr n. med. Dariusz Nałęcz wraz z zespołem lekarzy i pielęgniarek.
– Pacjent opuścił szpital już następnego dnia, czując się dobrze i bez większych dolegliwości. Samodzielnie spożywał posiłki stałe – poinformował dr Nałęcz. – W trakcie kontrolnej wizyty w tym tygodniu stwierdzono prawidłowe gojenie tkanek.
Badanie histopatologiczne potwierdziło, że usunięta zmiana była gruczolakiem podstawnokomórkowym rozwijającym się w formie torbieli, bez nacieków, całkowicie usuniętym w granicach zdrowych tkanek.
– To doskonały przykład skutecznego wykorzystania chirurgii robotycznej w trudnych przypadkach zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach anatomicznych. Dzięki tej technologii możliwy był szybki powrót pacjenta do zdrowia przy minimalnym ryzyku powikłań – podsumował dr n. med. Sławomir Piotrowski, ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi oraz Chirurgii Robotycznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.
dziennikbaltycki.pl