
Śledztwo w sprawie tej afery prowadziły Prokuratura Regionalna w Łodzi – Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w Łodzi.
Fikcyjne sklepy i tysiące fałszywych kont
Z ustaleń śledczych wynika, że dwaj bracia w wieku 37 i 52 lat, posługując się fałszywymi danymi, założyli na jednej z platform handlowych kilkanaście sklepów internetowych rzekomo oferujących ciastka, napoje i inne tanie produkty. Dodatkowo utworzyli około 2 tysięcy kont użytkowników, które miały “kupować” towary w ich sklepach.
– Sklepy te wygenerowały w sumie ponad 8 tysięcy transakcji, co pozwoliło sprawcom wyłudzić niemal 1,1 mln zł z platformy – informuje Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi.
Pieniądze zamiast towarów
Oszuści zawarli z platformą umowę, która przewidywała zwrot kosztów wysyłki. Dzięki temu wszystkie transakcje i wysyłki były fikcyjne, ale otrzymywane środki finansowe były prawdziwe.
Młodszy z braci został tymczasowo aresztowany, natomiast starszy musiał wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Dodatkowo zabezpieczono majątek obu mężczyzn o wartości około 1,4 mln zł na poczet przyszłych kar.
dzienniklodzki.pl