
Panorama Krakowa.
Kraków świętuje 10-lecie otrzymania tytułu Miasta Literatury UNESCO – najważniejsze wydarzenia jubileuszowe odbędą się w październiku, jednak już teraz organizatorzy realizują okolicznościowe projekty, np. projekt Księgarnie Odporne, wspierający kameralne księgarnie.
W 2013 r. Kraków był pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej i drugim po Reykjaviku nieanglojęzycznym, które zostało Miastem Literatury UNESCO.
“Ten tytuł to prestiż. Nie wiąże się z otrzymywaniem środków finansowych z Paryża (siedziba UNESCO), ale pomaga w zdobyciu funduszy na projekty literackie” – powiedziała Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tytuł ten to też – jak dodała – odpowiedzialność, aby konsekwentnie wspierać środowisko literackie, zwłaszcza w czasach drogiego papieru, trudnej sytuacji małych księgarń. “Działania, jakie podejmujemy, służą m.in. promocji czytelnictwa. Ten tytuł ma mieć znaczenie przede wszystkim dla czytelników” – zaznaczyła koordynatorka.
Trzy lata po otrzymaniu tytułu miasto specjalną uchwałą wdrożyło program pod nazwą Kraków Miasto Literatury UNESCO (KMLU). Ma on integrować, wzmacniać podmioty działające w branży literatury – instytucje miejskie, wydawnictwa, księgarnie, pisarzy, redaktorów, wydawców, ilustratorów itd. “Program Kraków Miasto Literatury UNESCO to pionierskie działania w skali kraju. Dlatego stały się wzorem dla innych polskich miast chcących starać się o ten tytuł i zaangażowanych w kompleksowe wsparcie branży literackiej na swoim obszarze” – ocenił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Miasto już świętuje 10-lecie, chociaż – jak zapowiedziała Urszula Chwalba – okrągła rocznica, a co za tym idzie główne obchody, przypadnie w październiku podczas 15. międzynarodowego festiwalu Conrada. “Będziemy wówczas wyjątkowo świętować. Szykujemy niespodziankę” – powiedziała. (PAP)