
Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala podczas powitania na rynku w Nikiszowcu w Katowicach.
– Premier Mateusz Morawiecki powitał w czwartek premiera Czech Petra Fialę w Katowicach przed rozpoczęciem międzyrządowych konsultacji polsko-czeskich – poinformowała w czwartek na Twitterze Kancelaria Premiera.
“Ósma edycja konsultacji polsko-czeskich będzie okazją do rozmowy m. in. o ochronie naszych granic przed nielegalną migracją” – podkreślono.
Poprzednie konsultacje odbyły się w czerwcu 2022 roku w Pradze.
Według rzecznika rządu Piotra Müllera, premierzy Polski i Czech omówią bieżące tematy dwustronne, m.in. kwestie energetyki i rozwoju infrastruktury oraz współpracy w dziedzinie obronności. “Polska jest krajem o dużym znaczeniu regionalnym, a nasza bliskość z Czechami tworzy wiele możliwości współpracy w różnych obszarach” – podkreślił w komunikacie rzecznik rządu.
Morawiecki i Fiala omówią także wybrane tematy bieżące z agendy europejskiej, w tym wyzwania związane z gospodarką i rynkiem unijnym. “Ważnym tematem będzie polityka migracyjna oraz dalsze zabezpieczanie naszych granic przed nielegalną migracją. Jednogłośnie sprzeciwiamy się aktualnym założeniom unijnej polityki migracyjnej, która proponuje mechanizmy przymusowej relokacji” – zaznaczył Müller. (PAP)