Monitoring w Toruniu. Co widzą kamery?

Fot. Straż Miejska

W Toruniu niemal 700 kamer miejskiego monitoringu czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców przez całą dobę. Choć system ten pozwala wykrywać wiele incydentów, zdarza się, że jego skuteczność bywa kwestionowana przez ofiary przestępstw lub ich bliskich, którzy twierdzą, że „kamery zawiodły”.

— Aktualnie w Toruniu funkcjonuje 552 punktów monitoringu rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo, 136 kamer znajduje się na terenach administrowanych przez Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową oraz Spółdzielnię Mieszkaniową „Kopernik” — informuje Jarosław Paralusz, rzecznik Straży Miejskiej. Za obsługę całodobową systemu odpowiadają pracownicy Referatu Monitoringu Wizyjnego toruńskiej Straży Miejskiej.

Właśnie podsumowano pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Od stycznia do końca marca operatorzy miejskiego monitoringu odnotowali blisko 700 incydentów związanych z naruszeniem porządku publicznego. Łącznie podjęto 695 interwencji: 283 przez Straż Miejską, 30 przez Policję, a 382 przez Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz inne służby.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie toruńskiej starówki. Dotyczyły one przede wszystkim spożywania alkoholu w miejscach publicznych (92 przypadki) i udzielania pomocy osobom potrzebującym (66 interwencji). Kamery pozwoliły także zareagować w przypadku wykroczeń drogowych (19 interwencji) oraz w odniesieniu do osób nietrzeźwych, z których 33 przewieziono do izby wytrzeźwień.

Zarejestrowano także przypadki żebractwa i natarczywego nagabywania (10 razy), zakłócania porządku (12 razy), aktów wandalizmu (5 przypadków) oraz posiadania i używania substancji odurzających (również 5 razy). Kamery pozwoliły też na reakcję w sytuacjach bardziej poważnych: bójkach (14 przypadków), nielegalnym handlu (5 razy) i kradzieżach (3 razy).

Jedną z najbardziej przyziemnych, a jednocześnie najczęstszych kategorii interwencji były te związane z zaśmiecaniem przestrzeni publicznej — aż 111 razy. Do tego dochodzą aż 303 przypadki zgłoszeń dotyczących awarii lub uszkodzeń infrastruktury miejskiej — głównie w obrębie starówki.

Choć liczba kamer w Toruniu może robić wrażenie, nie należy ona do najwyższych w skali kraju. Dla porównania, według raportu Portalu Samorządowego z 2023 roku, Toruń miał wtedy 447 kamer, podczas gdy Bydgoszcz zaledwie 290. W czołówce jednak nie znajdują się największe metropolie, lecz Poznań (1285 kamer), Rzeszów (1000) i Lublin (907). W Łodzi zainstalowano 770 kamer, w Warszawie 701, a w Gdańsku 470. Zaskakuje natomiast Kraków — miasto to miało jedynie 263 kamery. Katowice, mimo swojej wielkości, posiadały 361 urządzeń.

Toruń sukcesywnie rozwija swoją sieć monitoringu miejskiego, inwestując w nowe punkty obserwacyjne i zwiększając zasięg nadzoru wizyjnego, choć jak widać, wciąż jest sporo do nadrobienia względem liderów.

nowosci.com.pl

Zatrzymani na gorącym uczynku przy bankomacie

We Wrocławiu otwarto Klinikę Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Groźny wypadek podczas Mistrzostw Polski w Paralotniarstwie

Tragiczny wypadek w Prądocinie. 72-letni pieszy zmarł po potrąceniu na przejściu

Tragiczny pożar w Łodzi. Nie żyje 65-letnia kobieta, jedna osoba trafiła do szpitala

Blisko 28 mln zł dla kardiologii w Lublinie. USK Nr 4 zyskał nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia

Ewakuacja terminalu B na lotnisku w Katowicach

Miliony euro na rozwój zielonego gazu. Nowe wsparcie dla biometanu i biogazowni w Polsce

Śmiertelny wypadek na A4 pod Opolem. Zginął pracownik obsługi autostrady, trasa w kierunku Wrocławia zablokowana

Nocne działania TOPR w Tatrach. Ratownicy pomogli grotołazom opuścić Jaskinię Czarną

Brutalna napaść w Zabrzu. 21-latek postrzelony w twarz, pocisk minął oko o centymetr

Miała pomnożyć oszczędności, straciła fortunę. 62-latka oszukana przez fałszywych doradców inwestycyjnych

Ruszył sezon kąpielowy w Szczecinie. Ratownicy ponownie czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów

Policja rozbiła grupę zajmującą się kradzieżami aut. Są zatrzymani, przejęto pojazdy i narkotyki

Trwają poszukiwania na Zalewie Mietkowskim. Zaginionego mężczyzny wciąż nie odnaleziono

Gigantyczny pożar zakładu pod Słupskiem. Słychać eksplozje, trwa akcja gaśnicza

Puławy zyskają nowoczesne centrum przesiadkowe. Miasto podpisało kontrakt z wykonawcą

List gończy za 49-latkiem podejrzanym o zabójstwo

Makabryczne odkrycie w Zamościu. W mieszkaniu znaleziono ciała dwóch osób

Nawet 220 tys. zł za niewykorzystany urlop. NIK alarmuje o narastającym problemie w wojsku

Piorun uderzył w kobietę na Dolnym Śląsku

6. Małopolski Festiwal Balonowy. Piwniczna zachwyciła, Stary Sącz zawiódł przez aurę. Nadzieja na finał w Gródku nad Dunajcem

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Częstochowie. Dwóch nastolatków walczy o życie

Nowa wieża kontroli lotów ma stać się wizytówką Gliwic

Letni rozkład Polregio. Więcej kursów nad Bałtyk i zmiany związane z modernizacją torów

Zderzenie dwóch pojazdów na DK72

Będzie gorąco, ale burzowo

Robert Lewandowski blisko MLS? 

Niedźwiedź zauważony blisko Tarnowa. Mieszkańcy kolejnej gminy otrzymali ostrzeżenie