Denis Urubko: himalaizm to sztuka życia

Foto: pixabay

Wywiad z Denisem Urubko przeprowadzila Olga Miriam Przybyłowiczolga

Denis Urubko, który wraz z alpinistami zimowej narodowej wyprawy na K2 z 2018 roku otrzymał nagrodę Fair Play PKOl za czyn “czystej gry”, którym była brawurowa akcja ratownicza i sprowadzenie do bazy z Nanga Parbat Francuzki Elisabeth Revol, uważa, że himalaizm to sztuka życia.

Polska Agencja Prasowa: Czym jest dla pana nagroda w 52. Konkursie Fair Play PKOl. za uratowanie schodzącej ze szczytu Nanga Parbat, po udanej zimowej próbie, wycieńczonej Francuzki Elisabeth Revol?

Denis Urubko: To wyróżnienie jest dla mnie ważne nie tylko jako dla sportowca-himalaisty, ale człowieka. Traktuję to jako docenienie, że potrafiliśmy zrezygnować z naszych marzeń, by pójść z pomocą na Nanga Parbat. Ta nagroda świadczy o tym, że w Polsce jest duże zainteresowanie i znajomość gór wysokich. Rozumiem, że zostaliśmy nagrodzeni też za ryzyko i pracę w ekstremalnych warunkach, także w zmaganiach na K2, które zimą nie zostało wciąż zdobyte.

PAP: Błyskawiczne dotarcie wraz z Adamem Bieleckim do Revol uratowało jej życie, ale na “Nagiej Górze” pozostał Tomasz Mackiewicz…

D.U.: Niestety jego nie udało się ocalić. Z tego punktu widzenia uważam, że wykonaliśmy połowę dzieła. Szansa na dotarcie powyżej 7000 m do Mackiewicza była, gdyby nie trzeba było ratować Francuzki. To był wybór 50 na 50 – albo kobieta, albo pan Tomek. Tu nic więcej, także z perspektywy czasu, który upłynął, nie da się powiedzieć…

PAP: A do jakiej wyprawy przygotowuje się pan obecnie?

D.U.: Teraz jestem w intensywnym treningu, tj. dużo biegów górskich, wspinaczki skalnej. To wszystko przed wyprawą na Gaszerbrum II w Karakorum (8035 m, szczyt słynny z kształtu regularnej piramidy, zwany przez miejscowe plemiona “Piękną Górę” i “Świecącą Ścianą” – PAP). Organizujemy ją wraz z Polskim Klubem Alpejskim. Moim celem jest nowa droga, będę chciał ją zrobić w stylu alpejskim.

PAP: Czy zatem czerwcowo-lipcowa ekspedycja będzie, w związku z towarzystwem partnerki, specjalna dla pana?

D.U.: Tak. To będzie dla mnie prawdziwe wyzwanie. Z jednej strony ze względu na odpowiedzialność, z drugiej na próbę wytyczenia nowej drogi. To jest moje marzenie w górach wysokich – wyznaczanie nowych dróg w stylu alpejskim. Udało mi się to na Broad Peaku, Manaslu, Czo Oju i na Lhotse.

PAP: Co jest takiego fascynującego w wytyczaniu nowych przejść?

D.U.: Tu nie chodzi o fascynację. Dla mnie to powrót do młodości, bo wtedy dokonywałem najwięcej takich przejść. Wierzę, że nadal mam siły fizyczne, by ponownie się zmierzyć z takim wyzwaniem.

PAP: Dlaczego akurat nowa droga na Gaszerbrum II?

D.U.: Znam tę górę dobrze. To jeden z najłatwiejszych ośmiotysięczników. Dwa razy wspinałem się tam drogą klasyczną, raz bijąc rekord szybkości (w 2001 r. 7 godzin i 30 minut, co jest czasem o dwie godziny lepszym od przejścia Rosjanina Anatolija Bukriejewa z 1997 r. – PAP), a potem zimą 2011 r. z Simone Moro i Corym Richardsem, więc interesuje mnie tylko nowa droga. Trudność polega na tym, że to wspinaczka skalno-lodowa.

PAP: A plany zimowe? K2 (8611 m) w tym roku po raz kolejny obroniło się przed himalaistami o tej porze…

D.U.: Na razie celem numer jeden na sezon zimowy 2019/20 jest leżący w pobliżu K2 Broad Peak, także w Karakorum.

PAP: Szczyt ten został już zdobyty przez Polaków: Bieleckiego, Artura Małka, Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę (dwaj ostatni pozostali na górze – PAP) 5 marca 2013 roku…

D.U.: Dla mnie marzec to nie zima. Zima trwa od grudnia do końca lutego. Nie zmieniam zdania w tej sprawie. Realizuję swój plan i marzenia. Jeśli będę w dobrej formie i wejdę na Broad Peak droga klasyczną, to jest możliwe, że potem pomyślę o K2. Wszystko zależy od tego, kto będzie pod K2, z jakim partnerem mógłbym się wspinać, poza tym od pogody i od wielu innych czynników.

PAP: Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, poinformował niedawno, że w tym roku nie zostanie zorganizowana kolejna wyprawa zimowa na K2, a ewentualna ekspedycja jest planowana na przełom 2020/21. Widziałby pan miejsce dla siebie, skoro w trakcie poprzedniej doszło do pewnych nieporozumień i wcześniej opuścił pan bazę po samotnej próbie wejścia?

D.U.: Nie chcę już wracać do tej sprawy. Polski Związek Alpinizmu i program PHZ to nie jedyna polska opcja na organizację zimowej wyprawy pod K2. Mamy Polski Klub Alpejski, innych wspinaczy i możliwe, że właśnie z nimi zorganizuję taką ekspedycję. Nie wiem tego jeszcze. Poczekajmy trochę. Pieniądze to nie problem. Pytanie główne to odpowiedni partner i grupa, która będzie przygotowywać atak szczytowy.

PAP: Wspominał pan kiedyś, że jako pięcio-sześcioletnie dziecko dzięki ojcu, który zabierał pana na różne aktywności w okolicach Niewinnomyssku na Kaukazie, zafascynował się pan najwyższymi górami. Co po ponad 25 latach wspinaczki jest najpiękniejsze w himalaizmie, sporcie wielkich zagrożeń i ryzyka?

D.U.: (po dłuższej chwili zastanowienia)… Zdobywanie gór najwyższych to sztuka życia, esencja ludzkiego humanizmu, bo nie chodzi tu o sam wynik sportowy, choć nie wiem, czy ludzie “na wysokościach” są lepsi. Dla mnie himalaizm to także realizacja własnej drogi, pasji i marzeń. (PAP)

Robert Lewandowski żegna się z Barceloną. „Czas na nowy etap”

Finał Pucharu Polski: Górnik Zabrze kontra Raków Częstochowa. Stawka to prestiż, marzenia i wielkie pieniądze

Hubert Hurkacz wycofuje się z turnieju w Monachium

Nie żyje Jacek Magiera. Trener zmarł po nagłym zasłabnięciu podczas treningu

Koniec pewnej ery? Robert Lewandowski zabrał głos po porażce ze Szwecją

Szymański zachwycił. To nie Lewandowski ani Zieliński był bohaterem meczu!

Świątek wygrała 2:1 w setach. Były wielkie emocje

Dwa sety Świątek. Bouzkova bez większych szans

Muzeum, restauracja i koncerty na stadionie Wisły. Miasto chce wyjść na zero

Sparta chce Zmarzlika. Na stole nawet 5 mln zł za sezon

„Mundo Deportivo” wskazuje „grupę śmierci” mundialu 2026

Tragiczne wydarzenia podczas gali w Chełmie. Michał Soczyński w śpiączce po ciężkich ciosach

Bartosz Zmarzlik po raz szósty najlepszym żużlowcem świata!

Problemy zdrowotne Igi Świątek. Lekarz ujawnia szczegóły po porażce

Sensacja w Rotterdamie. Polska zatrzymała Holandię!

Grosicki wraca do kadry. Dlaczego zmienił zdanie?

Kolejny thriller Polek. Jest ćwierćfinał MŚ!

Polscy siatkarze wygrali Ligę Narodów!

Brąz z błyskiem! Polskie siatkarki znów na podium Ligi Narodów i rankingu FIVB

Jan Urban blisko objęcia reprezentacji Polski

Polki przegrały z Niemkami 0:2

Świątek znów lepsza od Azarenki. Polka w ćwierćfinale w Bad Homburg

56 lat czekania. Legia Warszawa mistrzem Polski w koszykówce!

Polskie siatkarki pokonały Serbię

Dorota Borowska nie do zatrzymania – złoto mistrzostw Europy dla Polski

Siatkówka kobiet. Polki rozbiły rywalki 3:0!

Magda Linette w półfinale! Udany rewanż na Dunce

Magda Linette lepsza od nastoletniej Brytyjki. Sprawa załatwiona w dwóch setach

Robert Kubica wygrał 24h Le Mans!