Nietrzeźwy sternik zatrzymany na Odrze. Obywatel Czech stanie przed sądem

Fot. KWP Wrocław

Wrocławscy policjanci z Komisariatu Wodnego zatrzymali 38-letniego obywatela Czech, który prowadził wynajętą łódź po Odrze będąc pod wpływem alkoholu. Badanie trzeźwości wykazało u mężczyzny niemal 1 promil alkoholu, co oznacza odpowiedzialność karną za popełnione przestępstwo.

Do zdarzenia doszło podczas weekendowych patroli prowadzonych na rzece przez funkcjonariuszy. Informację o podejrzeniu, że sternik jednej z jednostek może być nietrzeźwy, przekazał dyżurny ratownik WOPR.

Interwencja na wysokości ul. Na Grobli

31 maja około godziny 18.30 policjanci zlokalizowali wskazaną łódź przy lewym brzegu Odry, w rejonie ulicy Na Grobli. Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że przypuszczenia ratowników były uzasadnione. Pierwsze badanie alkomatem wykazało u 38-latka stężenie alkoholu sięgające blisko jednego promila.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do jednostki policji, gdzie wykonano kolejne pomiary. Ostatni z nich wskazał już poziom przekraczający 1 promil alkoholu w organizmie.

Grożą mu poważne konsekwencje

Polskie przepisy przewidują, że prowadzenie łodzi przy zawartości alkoholu przekraczającej 0,5 promila stanowi przestępstwo. W takim przypadku sprawcy może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może obowiązywać od 3 do 15 lat.

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Funkcjonariusze podkreślają, że regularnie kontrolują jednostki pływające na akwenach, sprawdzając między innymi wyposażenie łodzi, wymagane uprawnienia sterników oraz ich stan trzeźwości.

Jak zaznaczają mundurowi, drogi wodne podlegają takim samym zasadom odpowiedzialności jak drogi lądowe. Osoby korzystające z łodzi i innych jednostek pływających muszą przestrzegać obowiązujących przepisów oraz dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu wodnego.

gazetawroclawska.pl

Kontrowersje wokół grupy „Bronimy Polskiej Granicy”. MSWiA: sprawą zajmuje się policja

Fałszywe zaświadczenia dla pracowników ochrony. Osiem osób z zarzutami

Pożar na siódmym piętrze w Raciborzu. Ewakuowano mieszkańców 33 lokali

Zabójstwo rosyjskiego artysty w Białej Podlaskiej. Śledczy badają możliwe motywy zbrodni

Rodzice krytykują zmiany w wakacyjnej rekrutacji do przedszkoli. Miasto zapewnia, że miejsc wystarczy

Chcieli pomalować pociąg graffiti. Ochrona zatrzymała obywatela Niemiec

Ratownicy morscy w Kołobrzegu zyskają więcej przestrzeni. Miasto chce przekazać dodatkowy teren

Agresywny 25-latek zatrzymany w Zbąszyniu. Sąd zdecydował o areszcie

Niepokój wśród pracowników 3M we Wrocławiu. Setki osób obawiają się skutków restrukturyzacji

Wkrótce decyzja o polskiej siedzibie ESA. Katowice nadal liczą się w wyścigu

Nałęczów szuka sposobu na lepszy dojazd do stacji kolejowej. W planach dodatkowy autobus

Wypadek w Sędziejowicach. 22-latek rozbił samochód o drzewo

532. edycja Parkrun Bydgoszcz. Aktywna sobota w parku nad Starym Kanałem

Nowe połączenie w Góry Sowie. Pociągi ruszą od niedzieli

Poznań świętował 50-lecie aikido w Polsce

Nietrzeźwa sterniczka zatrzymana na wodzie

Pierwsza ofiara wody na Lubelszczyźnie. Nie żyje 65-latek

Wilk w pobliżu zabudowań. Gmina apeluje o ostrożność

Wypadek na A1 pod Tuszynem. Śledczy wciąż wyjaśniają, dlaczego kierowca jechał pod prąd

ABBA żegna swoją wieloletnią menedżerkę

Tragiczny wypadek pod Iławą

Nielegalna fabryka tytoniu zlikwidowana. Zabezpieczono blisko 10 ton towaru

Pasażer zaatakował stewardesę podczas lotu. Samolot musiał awaryjnie lądować

Nastolatek zniszczył pomost w Czersku. Nagranie oburzyło mieszkańców, sprawą zajmie się sąd

Młodzi ratownicy zmierzą się w Poznaniu. Na mieszkańców czekają darmowe badania i pokazy

Wybuch podczas czyszczenia samochodu. 22-latek z obrażeniami trafił do szpitala

Podróżnik ocenił europejskie miasta. Zakopane znalazło się wśród najbardziej przereklamowanych

Koniec wieloletniej ucieczki. Poszukiwany zatrzymany zaraz po lądowaniu w Radomiu

Niebezpieczna jazda przez centrum Szczecina. Kierowca pod wpływem alkoholu, pasażerowie jechali w bagażniku