
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Turystyka w Warszawie wraca do stanu sprzed pandemii. W 2022 roku stolicę odwiedziło 9 mln osób. Z kraju przyjechało 7,1 mln turystów, a z zagranicy 1,9 mln. Wśród gości zagranicznych dominowali Brytyjczycy i Niemcy. Takie informacje przynosi opracowanie “Turystyka w Warszawie. Raport 2022” – poinformował stołeczny ratusz.
Z raportu przygotowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki wynika, że ruch turystyczny w stolicy, w porównaniu do 2021 roku, zwiększył się o 78%. Do poziomu z 2019 roku brakuje już tylko 11%. W przypadku turystów krajowych, których najwięcej przyjechało z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego, można już mówić o powrocie do wyników sprzed pandemii – różnica w stosunku do roku 2019 wyniosła tylko 2%.
Twórcy raportu przy szacowaniu ruchu nie uwzględnili obywateli Ukrainy, którzy w zdecydowanej większości nie przyjechali do stolicy w celach turystycznych czy biznesowych.
Największą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszyły się w ubiegłym roku: Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, a także Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion PGE Narodowy. (PAP)