PŚ w skokach – Kubacki ponownie trzeci, Stoch i Żyła tuż za podium, wygrana Geigera

Dawid Kubacki ponownie zajął trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich we włoskim Predazzo. Kamil Stoch i Piotr Żyła uplasowali się ex aequo na czwartej pozycji. Zwyciężył Niemiec Karl Geiger.

Predazzo, 12.01.2020. Polak Dawid Kubacki podczas pierwszej serii konkursu indywidualnego zawodów Pucharu Œwiata w skokach narciarskichbm. PAP/Grzegorz Momot

Na podium niedzielnego konkursu stanęli ci sami zawodnicy i w takiej samej kolejności co dzień wcześniej, ponieważ Geigera i Kubackiego rozdzielił Austriak Stefan Kraft.

Stefan Hula zajął 28. miejsce. Nie zakwalifikowali się do drugiej serii Jakub Wolny i Maciej Kot, sklasyfikowani na 33. i 36. pozycji.

Kubacki po raz piętnasty, a szósty w tym sezonie stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Oddał dwa dobre skoki, osiągając 102,5 i 101 m, ale to było za mało, by pokonać Geigera i Krafta.

Zwycięzca niedawnego Turnieju Czterech Skoczni dopatrzył się jednak w swoim występie błędów.

“Zabrakło głównie metrów. Skoki nie były tak czyste jak bym chciał. Od strony technicznej brakowało, żeby były minimalnie lepsze. Lądowania moim zdaniem lepsze niż wczoraj, aczkolwiek pewne niedoskonałości jeszcze były” – ocenił Kubacki w rozmowie z TVP.

W życiowej formie jest Geiger. Dzień po dniu 26-letni skoczek z Oberstdorfu wygrał dwa konkursy, podwajając swój dorobek w całej karierze, a na dodatek umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Po pierwszej serii zajmował drugie miejsce, ustępując Kraftowi, choć skoczył najdalej w całym konkursie – 107 m. Lądował nie najlepiej, co przełożyło się na niskie noty za styl. W drugiej serii osiągnął 103,5 m, czyli o 2,5 metra więcej od Austriaka, nie zostawiając wątpliwości, kto tego dnia był najlepszy.

Najdalej w finałowej serii szybował Żyła. 104 metry pozwoliły mu awansować z ósmej na czwartą pozycję, którą podzielił ze Stochem.

Po raz pierwszy w tym sezonie aż trzech Polaków uplasowało się tak wysoko w indywidualnym konkursie PŚ i nic dziwnego, że biało-czerwoni byli w wyśmienitych humorach.

Przed kamerą TVP Stoch żartował, że Kubacki powinien sam zjeść makaron, który dostał od organizatorów za trzecią lokatę, bo “będzie później słabiej skakał”, a Żyła śmiał się, że Dawid postąpił niekoleżeńsko, bo powinni we trzech stanąć razem na jednym stopniu podium.

“Ale nie będziemy mu tego wypominać. Mamy jeszcze czas z Kamilem. My są młodzi. Niech Dawid się nacieszy” – dodał Żyła, najstarszy z trójki Polaków. Za cztery dni skończy 33 lata.

Kolejne dwa konkursy PŚ odbędą się w następny weekend w niemieckim Titisee-Neustadt. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Wyniki:

1. Karl Geiger (Niemcy)            285,2 pkt (107,0 m/103,5 m)
 2. Stefan Kraft (Austria)          280,5 (103,5/101,0)
 3. Dawid Kubacki (Polska)          278,2 (102,5/101,0)
 4. Kamil Stoch (Polska)            277,3 (102,0/100,0)
  . Piotr Żyła (Polska)             277,3 (101,0/104,0)
 6. Johann Andre Forfang (Norwegia) 270,7 (100,0/100,0)
 7. Peter Prevc (Słowenia)          266,0 (99,0/101,5)
    Marius  Lindvik (Norwegen)      266,0 (101,5/101,5)
 9. Anze Lanisek (Słowenia)         263,8 (100,0/99,5)
10. Yukiya Sato (Japonia)           263,6 (97,0/101,0)
...
28. Stefan Hula (Polska)            246,3 (96,0/96,5)
33. Jakub Wolny (Polska)            120,9 (97,0)
36. Maciej Kot (Polska)             119,3 (95,0)

Turniej Czterech Skoczni – 17. miejsce Stocha w Oberstdorfie, wygrał Wellinger

Polskie ampfutbolistki przygotowują się do pierwszych w historii mistrzostw świata

Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim – trzecie złoto Czyszczoń, pierwszy tytuł Wojtakowskiego

Kamil Grabara uznany najlepszym bramkarzem duńskiej ligi

Piłkarska Liga Konferencji – Molde FK rywalem Legii w barażu o 1/8 finału

Puchar świata w skokach – 14. lokata Kubackiego w Engelbergu, zwycięstwo Krafta

Puchar świata w skokach – Stoch 21. w Engelbergu, wygrał Paschke

Piłkarska Liga Konferencji – Legia Warszawa – AZ Alkmaar 2:0

Piłkarska Liga Europy – Raków Częstochowa – Atalanta Bergamo 0:4

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim – kobieca drużyna trzecia w Tomaszowie Mazowieckim

Piłkarskie MŚ do lat 17 – Polska przegrała z Senegalem 1:4

Bieg Niepodległości w Warszawie – kilkanaście tysięcy uczestników uczciło święto narodowe