Przybywa honorowych dawców krwi

Fot. Depositphotos

W regionie świętokrzyskim przybywa honorowych dawców krwi – wynika z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Pierwszy kwartał tego roku jest rekordowy, wykonaliśmy blisko 10 tys. donacji – powiedział w piątek dyrektor centrum Jerzy Stalmasiński.

“Liczba dawców w naszym regionie rośnie. Pięć lat temu mieliśmy około 14 tys. stałych honorowych dawców krwi. W tej chwili mamy ich blisko 18 tys. – powiedział w piątek podczas konferencji dyrektor RCKiK w Kielcach Jerzy Stalmasiński.

“Mamy systematyczny przyrost donacji zarówno krwi pełnej, jak i donacji osoczowych czy płytkowych. Pierwszy kwartał tego roku jest rekordowy, wykonaliśmy blisko 10 tys. donacji, w ubiegłym roku było to o prawie 2 tys. mniej. Oczywiście wpływ na to miała jeszcze pandemia” – zaznaczył.

W poborze krwi pomagają akcje wyjazdowe. Dyrektor podkreślił, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, a krwiobus RCKiK regularnie odwiedza miejscowości w regionie.

“Przyświeca nam idea, aby centrum krwiodawstwa było jak najbliżej krwiodawcy. Pięć lat temu mieliśmy około 200 wyjazdowych akcji, w ubiegłym roku było to blisko 400, ten rok również zapowiada się rekordowo” – dodał dyrektor RCKiK w Kielcach.

Krew jest najbardziej potrzebna osobom chorym onkologicznie. Bywa, że w trakcie tygodniowej terapii tacy pacjenci potrzebują nawet ośmiu jednostek krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebne jest średnio sześć jednostek, dla osób po wypadkach komunikacyjnych 10, a do przeszczepu wątroby nawet 20 jednostek krwi. (PAP)

Tajemniczy bocian codziennie odwiedza Dyniowy Zakątek. Mieszkańcy Olszan mają swoją teorię

Etihad Airways zadebiutował w Krakowie. Nowe połączenie otwiera drogę do świata

Brutalny napad w Wejherowie. Nastolatkowie pobili mężczyznę i ukradli mu plecak

Nowa atrakcja na Odrze. Tramwaj wodny połączy Szczecin z niemieckimi miejscowościami

Pijany kierowca BMW zatrzymany w Katowicach. Miał ponad 2 promile alkoholu

F-35 nad polskim niebem. „Husarze” pojawią się nad trzema dużymi miastami

Niebezpieczna pułapka w lesie przy Jeziorze Tuchomskim. Wnyk znaleziony przy popularnym szlaku spacerowym

Po serii konfliktów z prawem cudzoziemka opuściła Polskę. Otrzymała wieloletni zakaz wjazdu

Historyczna wygrana w Pieszycach. Mieszkaniec zgarnął ponad milion złotych w LOTTO Plus

Ponad 340 gramów narkotyków i 18,5 tys. zł zabezpieczone. 43-latek stanie przed sądem

Wywrócona żaglówka na jeziorze Miedwie. Ratownicy ruszyli na pomoc żeglarzowi

Alarm w katowickiej szkole zawodowej. Konieczna była ewakuacja uczniów i personelu

Nielegalny handel luksusowymi podróbkami. Służby przejęły towary o wartości ponad 1,5 mln zł

Nastolatek zbierał butelki kaucyjne na festiwalu. W trzy dni mógł zarobić ponad 1,5 tys. zł

Odcinkowy pomiar prędkości ruszył w Rabce-Zdroju

Pościg przez Wrocław zakończony skokiem do Odry. 19-latek zatrzymany

Trojaczki bielików i niezwykły „adoptowany” myszołów. Niezwykłe odkrycia na Pomorzu

Tragiczny wypadek w Marklowicach. Nie żyje 22-letnia kierująca

Nadciągają burze i ulewy. Możliwe podtopienia oraz gwałtowne wzrosty poziomu wód

Niebezpieczna sytuacja na przejeździe kolejowym. Karetka utknęła między rogatkami

Mieszkańcy Salmopola mają dość hałasu. Coraz więcej skarg na motocyklistów

Ponad tona heroiny przejęta w porcie w Gdyni. Trzy osoby z zarzutami

Jadowity pająk Nosferatu coraz bliżej Polski. Opanował już całe Niemcy

Tragiczne odkrycie w powiecie bialskim

16-latek trafił do szpitala po ukąszeniu przez żmiję lewantyńską

Wypadek na kolei linowej na Szrenicę. Mężczyzna spadł z wysokości około pięciu metrów

Arabowie wracają do Zakopanego. LOT przywraca ważne połączenia

Pizza za 2500 zł! Idiotyczne kontrole skarbowe!

Niewybuch z czasów II wojny światowej odnaleziony w Opolu Lubelskim